Auto soetamisel on finantseerimismeetodi valik sama oluline kui sõiduki enda valimine. Enamik inimesi ei maksa uue või kasutatud auto eest kogu summat korraga, vaid kasutab selleks kas autolaenu või liisingut. Need kaks valikut erinevad teineteisest mitmel olulisel viisil ning sobiva lahenduse leidmine sõltub teie eesmärkidest, majanduslikust olukorrast ja auto kasutamise plaanidest. Käesolevas blogipostituses selgitame põhjalikult autolaenu ja liisingu erinevusi, nende eeliseid ja puudusi ning anname nõu, millistel juhtudel kumbagi valida.

Mis on autolaen ja liising?

Autolaen

Autolaen on finantseerimisvõimalus, kus laenusaaja saab laenu auto ostmiseks ning muutub kohe sõiduki ametlikuks omanikuks. Laenu tagasimaksmine toimub regulaarsete maksete kaupa koos intressiga kogu laenuperioodi vältel, mis võib ulatuda kuni 10 aastani. Autolaenu puhul kantakse tavaliselt laenusumma laenaja kontole, millega ta sooritab ostu, või finantseeritakse otse automüüja kaudu. Rohkem infot auto omandiõiguse ja registreerimise kohta leiad Transpordiameti e-teenindusest.

Liising

Liising on oma olemuselt rendileping, kus liisija saab õiguse kasutada sõidukit, kuid auto jääb liisinguperioodi vältel liisingufirma omandisse. Liisinguvõtja maksab igakuiseid liisingumakseid sõiduki kasutamise eest, mitte selle omandamiseks. Liisinguperiood on tavaliselt 3-7 aastat ning liisingu lõppedes on võimalik auto välja osta või tagastada, sõltuvalt liisingutüübist. Liisingu võimaluste kohta saad täpsemalt lugeda SEB Panga kodulehelt

Autolaenu ja liisingu peamised erinevused

Omandiõigus

Üks suurimaid erinevusi autolaenu ja liisingu vahel on omandiõiguses. Autolaenu võttes saab auto kohe laenuvõtja omandisse, samas kui liisingu puhul jääb auto ametlikult liisingufirma omandisse kogu liisinguperioodiks. See peamine erinevus määrab suures osas ka muud tingimused ja piirangud.

Kindlustuskohustus

Kuna liisingu puhul on auto ametlik omanik liisingufirma, nõutakse liisinguvõtjalt kaskokindlustuse sõlmimist. See on lisakulu, mis on aga mõistlik riskide maandamiseks. Autolaenu puhul jääb kaskokindlustuse sõlmimine laenuvõtja enda otsustada, kuigi ka sel juhul on see soovituslik.

Intressimäärad

Liisingu intressimäär on üldjuhul madalam kui autolaenul, sest liisingu puhul on sõiduk ise tagatiseks. Laenu võttes tuleb märkida, et autolaenud kuuluvad sageli väikelaenude kategooriasse ning võivad tulla kõrgema intressiga. Samas tuleb arvestada, et liisingu intressimäärasid mõjutab tavaliselt euribor, samal ajal kui autolaenu puhul on kuumaksed fikseeritud kogu lepinguperioodiks. Finantsteenuste tingimuste ja riskide kohta annab põhjalikku infot Finantsinspektsioon.

Piirangud ja kohustused

Liisingu tingimused seavad rohkem piiranguid nii sõidukile kui ka selle kasutajale. Näiteks võib olla kohustus hoida auto garantiid, teostada hooldusi ja remonti tootja poolt volitatud esindustes. Samuti võib liisinguleping kehtestada läbisõidupiirangud, mille ületamisel tuleb maksta lisatasu. Autolaenu puhul selliseid piiranguid üldjuhul ei ole, kuna auto kuulub laenuvõtjale.

Liisingu tüübid – kapitalirent ja kasutusrent

Liisingulepingud jagunevad kaheks põhitüübiks, mis pakuvad erinevaid võimalusi auto kasutamiseks ja omandamiseks:

Kapitalirent

Kapitalirent on liisinguvorm, mille korral on liisinguvõtjal kindel soov liisingu lõpus auto omanikuks saada. Pärast viimast osamakset läheb auto automaatselt liisinguvõtja nimele. Kapitalirendi puhul maksab liisinguvõtja liisinguperioodil kogu auto maksumuse koos intressidega. Kapitalirent sarnaneb seega põhimõttelt rohkem autolaenule, kuna tegemist on vara soetamisega osamaksetena.

Kapitalirendi omadused:

 

  • Lepingu lõpus saab liisinguvõtja auto omanikuks

  • Kaskokindlustus on kohustuslik

  • Tavaliselt puudub kindel läbisõidupiirang

  • Kuumaksed on reeglina suuremad kui kasutusrendi korral

Kasutusrent

Kasutusrent on liisinguvorm, kus liisinguvõtja maksab auto kasutamise eest, mitte selle omandamiseks. Liisinguperioodi lõpus jääb autole varem kokkulepitud jääkväärtus ja liisinguvõtjal on mitu valikut:

 

  • Liisingut pikendada ja jätkata maksete tasumist

  • Auto jääkväärtuse summaga välja osta ja saada omanikuks

  • Auto liisingufirmale tagastada ja valida uus sõiduk

Millal valida autolaen ja millal liising?

Autolaen sobib, kui:

 

  • Soovid autot pikema aja jooksul kasutada (üle 5-7 aasta)

  • Hindad paindlikkust ja vabadust auto kasutamisel

  • Sul on piisavalt vahendeid suuremaks sissemakseks

  • Soovid osta vanemat või odavamat autot

Liising sobib, kui:

 

  • Eelistad sõita uuemate autodega ja vahetada neid regulaarselt

  • Soovid madalamaid kuumakseid

  • Auto on kallis – liisingu puhul on keskmine masina maksumus Eestis umbes 32 400 eurot

  • Oled ettevõtja ja saad kasutada liisingu maksueelistusi